• Записатися на прийом
 • Контактний номер
 • Консультація

Зв'язок між цими двома органами прямий. Від тонічності печінки залежить напруга всього організму, зокрема й очних м’язів. Якщо її активність надмірна, вони теж постійно перенапружені. Через це створюється ефект короткозорості, коли гострота зору знижується. Таке часто трапляється в період активного розвитку, у дітей і підлітків. З віком м'язи розслаблюються, людина бачить краще. Але, якщо зір почав падати з незрозумілих причин, варто звернутися до гастроентеролога.

печень и зрение

Пожовтіння очей

Склера, або білкова оболонка, в ідеалі має бути білою. Якщо вона несподівано почала змінювати колір – це привід для термінового звернення до лікаря та повноцінного діагностування.

Явна ознака того, що у вас є хвороба печінки, – жовті очі. Такого відтінку білки набувають у тих, хто страждає на гепатит А або жовтяницю. Зміна кольору відбувається через підвищення рівня пігменту білірубіну. Тоді шкіра теж стає жовтушною. Сама по собі така недуга не вважається захворюванням, але говорить про те, що печінка й жовчні протоки не працюють так, як потрібно.

Жовтушність білків і шкірних покривів вважається нормальною для новонароджених, адже в них органи ще не функціонують належним чином. Вона проходить з часом сама по собі. У дорослих це явище не норма, воно вимагає обов'язкового втручання лікарів.

Іктеричність, або пожовтіння, склер – наслідок не тільки гепатиту А. Це поширена ознака й більш серйозних проблем:

 • печінкова жовтяниця. Коли печінка не функціонує нормально, вона не переробляє білірубін в потрібних кількостях. Перепади в її роботі трапляються через алкогольні інтоксикації, на тлі вживання ліків, у хворих на вірусні, інфекційні недуги, цироз;
 • гемолітична жовтяниця. При анемії еритроцити розпадаються занадто швидко та білірубіну виробляється дуже багато;
 • холестатична жовтяниця. Пігмент, що впливає на жовтушність шкіри й білків очей, повинен виводитися через жовчний міхур. При стенозі протоків або жовчнокам'яній хворобі він не виходить з організму, а потрапляє знову в кров.

Яскраво виражений жовтий відтінок білків говорить і про більш серйозні захворювання – наприклад, цироз, рак печінки та підшлункової залози, гепатит В, С. Якщо це явище супроводжується підвищенням температури, слабкістю, сверблячкою, безсонням, потрібно негайно звертатися до лікаря.

желтизна глаз

Ксантелазма повік

Очі при хворобі печінки не тільки стають жовтими. Ще одна явна ознака проблеми – ксантелазма, або шкірна ксантома, – доброякісне новоутворення на повіках. Виявляється у вигляді наростів жовтуватого відтінку у внутрішніх куточках повік. Вони:

 • містять багато холестерину;
 • з'являються поодиноко або великими скупченнями;
 • бувають м'якими, твердими;
 • розташовуються симетрично.

Найчастіше ксантелазми виникають, коли в крові занадто багато «поганого» жиру. Це явна ознака хвороб печінки. Поява наростів на повіках – привід, щоб пройти обстеження у гастроентеролога й ендокринолога. Самі по собі такі бляшки не є небезпечними, але через них очі виглядають старішими, втомленими, некрасивими.

Видаляють ксантелазми тільки хірургічним шляхом. Але така процедура буде ефективною, тільки якщо усунені головні причини появи наростів. Якщо ж ні, вони незабаром виростуть знову.

ксантелазмы

Інші прояви

Очі при хворій печінці змінюються, тому, якщо після візиту до офтальмолога вас направили до гастроентеролога для обстеження, не варто дивуватися. Нерідко пацієнти навіть не підозрюють, як взаємопов'язані ці два органи. Про те, що робота печінки порушена, свідчать і такі зміни органів зору:

 • набряк. Якщо з боку ока без з'ясовних причин починає набрякати кон'юнктива, це може бути ознакою гепатиту, недостатності або інших печінкових захворювань. Поки точно не доведено, що проблема саме в них, але якщо набряклість сильна й не проходить, то є привід провести діагностування;
 • мішки. Ще одна ознака того, що щось не гаразд з печінкою, – кола під очима. В такому випадку вони набувають коричневого або жовтяничного відтінку. Синці з'являються при порушенні роботи жовчного міхура та жовчовивідних шляхів;
 • судинні сітки на склерах. Зазвичай вони добре помітні, нерідко поширюються по всьому оку. Таке явище виникає з різних причин, і одна з них – печінкові патології;
 • сухість. Очі при проблемах з печінкою швидко пересихають через нестачу та зміни складу сльози. Таке буває навіть при незначній дисфункції органу.

Ячмінь – поширене явище, яке виникає через безліч різних причин. Але якщо очевидних факторів, здатних викликати його, немає, то варто перевірити печінку.

ячмень

Серйозні захворювання, як-от цироз, гепатит, холецистит, пропустити складно. Вони супроводжуються не тільки синцями під очима та пожовтінням білків. Ознаки такі:

 • біль у правому підребер'ї;
 • блювота й нудота;
 • відчуття гіркоти в роті.

На тлі гепатиту С через поганий кровообіг розвивається хвороба сітківки, яка називається ішемічною ретинопатією. Ця потенційно небезпечна недуга здатна призвести до повної втрати зору.

При пожовтінні білків очей, появі жовтяничних синців, сильної сухості й інших патологіях варто звернутися до терапевта та гастроентеролога для перевірки печінки.

Записатися на прийом

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Натискаючи кнопку «Записатися» ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності

×

Консультація спеціаліста

Здравствуйте! Наш специалист готов ответить на Ваши вопросы

Неверный ввод

Неверный ввод

Подробнее