• Записатися на прийом
 • Контактний номер
 • Консультація

Сльозозамінники, або зволожувальні краплі, – це медикаменти, призначені для боротьби з пересиханням очей. Застосовуються постійно тими, хто носить контактні лінзи. Принцип дії полягає у зв'язуванні та утриманні вологи на поверхні очного яблука завдяки полімерній основі, зазвичай із натуральних полісахаридів. Від останніх залежить ефективність препарату.

капли в глаза

Головні особливості

Коли призначається штучна сльоза, яка краще – резонне питання. Воно виникає тому, що в аптеках продається дуже багато препаратів, які працюють за таким принципом. Вони здаються однаковими, але насправді багато в чому відрізняються. Медикаменти роблять різними за складом. Універсального, підхожого для всіх пацієнтів немає. Основна відмінність – саме в головному компоненті.

Краплі випускаються з консервантами або без них. Перші:

 • продаються у великих, багаторазових флаконах;
 • зберігаються довго;
 • коштують недорого;
 • підходять не всім – при сильній сухості викликають подразнення слизової.

Якщо закапувати потрібно часто, краще вибирати ліки без консервантів. Зазвичай їх продають у невеликих одноразових флаконах, в пакованні від 10-20 штук.

Деякі препарати випускаються в гелеподібній формі. Вони густі, тому довго залишаються на рогівці. Але ними бажано користуватися перед сном, оскільки під час вживання виникає тимчасове затуманення зору.

Щоб зрозуміти, які краплі «штучна сльоза» краще, потрібно розібратися в наявних різновидах. Вони випускаються з:

 • полівініловим спиртом;
 • гіпромелозою;
 • карбомером;
 • повідоном;
 • гіалуроновою кислотою;
 • гліцерином.

Не можна однозначно рекомендувати той чи інший препарат. Перед вибором потрібно проконсультуватися з лікарем.

З полівініловим спиртом

Ця речовина нагадує муцин, природний компонент натуральної сльози, що виконує функції змащування. Він також запобігає втраті корисної рідини поверхнею очей. Іноді може поєднуватися з повідоном. Такі краплі випускаються з консервантами чи без них. Обидва варіанти однаково часто використовуються, хоча перший коштує набагато дорожче.

Для ефективності ліки потрібно закапувати по 1-2 краплі в одне око. Це можна робити до 4 разів на добу. Якщо застосовувати медикаменти з консервантами, то потрібно враховувати, що деякі несумісні з контактними лінзами. Тому, якщо ви їх носите, після закапування потрібно почекати якийсь час.

офтолик

З гіпромелозою

Цей в'язкий полімер утворює на поверхні захисну плівку для запобігання висиханню слизової. Він також усуває дискомфорт, що виникає через надмірну сухість. Іноді препарати, що містять гіпромелозу, доповнюють «Декстраном 70», ще одним полімером. Чим більше дійової речовини у флаконі, тим ефективніші ліки й тим вище їхня вартість.

Закапується по 1-2 краплі в одне око до 8 разів на добу, можна використовувати навіть щогодини, якщо в цьому є потреба. Мінімум через пів години після застосування можна вставляти лінзи. Іноді гіпромелоза може викликати подразнення – тоді засіб потрібно замінити.

девислёз

З карбомером

Це полімерна речовина, що підвищує в'язкість сльози й забезпечує стабільність і стійкість плівки, яка утворюється при її появі. Препарати, що містять карбомер, робляться гелеподібними. Використовують їх не так, як звичайні. Закапують по одній краплі в кожне око до 4 разів на день і через пів години надягають лінзи.

Оскільки гель густий, відразу після застосування можливе тимчасове затуманення зору. Тому бажано не сідати за кермо та не виконувати роботу, яка вимагає максимального зосередження, відразу після закапування.

фтагель

Інші різновиди

Щоб зрозуміти, яку штучну сльозу вибрати з наявних, потрібно розглянути й інші варіанти:

 • з повідоном. Цей компонент нагадує муцин і за принципом дії схожий на препарати, що містять полівінілхлорид;
 • з гіалуроновою кислотою, або гіалуронатом натрію. Він присутній в натуральній людській сльозі та створює на поверхні щільну, надійну захисну плівку. Вона зберігається надовго, запобігаючи пересиханню й дискомфорту;
 • з гліцерином. Це емульсії, що містять натуральні олії.

Для усунення сухості використовують також краплі «Теалоз» з трегалозою. Це природна речовина, присутня в організмі тварин. Принцип її дії поки незрозумілий.

Медикаменти штучної сльози відпускаються без рецепта. Але краще не призначати їх собі самостійно, а перед вживанням проконсультуватися, пройти обстеження в офтальмолога. Деякі дійові речовини протипоказані дітям, вагітним, алергікам.

Натуральна та штучна сльози: у чому відмінності

Звичайна, або натуральна, сльоза – рідина, 99% складу якої – вода. Туди додають компоненти, що надають їй певні властивості. Це органічні сполуки, полісахариди, солі, білки. Натуральна сльоза виконує такі функції:

 • промиває очі від пилу, видаляє чужорідні тіла;
 • зволожує рогівку;
 • живить.

Такі препарати зазвичай використовують для профілактики пересихання – наприклад, ті, хто носить лінзи. Але, якщо вже діагностоване захворювання, що називається синдромом сухого ока, виникають печіння та подразнення, знадобляться безпосередньо зволожувальні медикаменти.

Тепер зрозуміло, чим відрізняється штучна сльоза від натуральної. Вона призначена для усунення відчуття сухості, заповнення дефіциту вологи на поверхні ока та зволоження навіть під час сильних навантажень. Препарати штучної сльози призначають:

 • при сильному пересиханні очей;
 • для зняття подразнення через потрапляння стороннього предмета, сонця, диму;
 • для стабільного зволоження рогівки під час інтенсивних навантажень (роботи, іспитів);
 • після операцій.

Такі краплі знижують негативний вплив інших ліків, що призначаються для лікування очних хвороб.

Записатися на прийом

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Натискаючи кнопку «Записатися» ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності

×

Консультація спеціаліста

Здравствуйте! Наш специалист готов ответить на Ваши вопросы

Неверный ввод

Неверный ввод

Подробнее