• Записатися на прийом
 • Контактний номер
 • Консультація

Серед поширених помилок:

 • вибір місця;
 • відстань до екрана;
 • поза під час перегляду;
 • тривалість телесеансу;
 • рівень освітленості;
 • обсяг свіжого повітря в приміщенні.

Недотримання певних правил дорослій людині загрожує дискомфортом в області ока, його сухістю з можливим подальшим інфікуванням, а також проблемами хребта й нервової системи.

Організм, що тільки росте, більш чутливий до випромінювання світла телевізора та умов, у яких доводиться його дивитися, тому варто говорити про більший ризик зниження гостроти зору саме у дітей. Таким чином, можна стверджувати, що зір псує не телевізор, а безвідповідальне ставлення до рекомендацій фахівців.

Яких правил слід дотримуватися завжди

Культурі «спілкування» з телевізором потрібно вчитися з моменту, коли він з’являється в домі. Щоб отримувати від переглядів тільки задоволення, важливо знати, як правильно дивитися телевізор. Ці нюанси пов’язані зі специфікою будови очей та особливостями сприймання ними зовнішньої картинки:

 • Встановити пристрій потрібно таким чином, щоб була можливість сидіти (не лежати), прямо перед екраном, а не збоку від нього.
 • Важливо подбати про комфортну відстань до яскравого зображення. Дистанція повинна бути не менше ніж 1,5 м. Оптимальний варіант – два-три метри. На це також впливає показник діагоналі екрану.

 • Не варто забувати про роль освітлення. І повна темрява при включеному телевізорі, і прямі сонячні промені, що йдуть із вікна, біля якого стоїть приймач телесигналів, однаково навантажують очі. Водночас світильники мають бути встановлені так, щоб їхнє світло не відбивалося у ввімкненому екрані.

 • Дивитися телевізор лежачи не рекомендують неврологи, оскільки неправильна поза призводить до захворювань області шийного відділу хребта. Саме з цієї причини варто відмовитися й від читання в ліжку. Але якщо пристрою знайшлося місце на стелі й під час перегляду не доводиться приймати неприродну позу, то лежати під телевізором, напевно, буде комфортно. Хоча довго дивитися знизу вгору теж не варто.

 • Достатній інтервал між переглядами дозволить зняти напругу з очей, м’язів, шиї, системи кровообігу. Максимальний час безперервного перегляду має становити не більше ніж дві години. Перепочинок протягом 15–20 хвилин поверне організм до природного стану.
 • Підбирати окуляри для телевізора необхідно відповідно до гостроти свого зору, щоб уникнути головних болів, а також зайвих навантажень на очі.
 • Після лазерної корекції зору телевізор не протипоказаний, але деякий час довго дивитися в його екран, як і на монітор комп’ютера, не треба. Повернення до звичного для себе режиму перегляду слід починати з 20 хвилин. Щоб не нашкодити здоров’ю, необхідно запам’ятати рекомендації свого офтальмолога.

Очі безпосередньо пов’язані з іншими системами організму, негативні зміни навіть в одній із них не можуть не відбитися на стані сенсорного органу. Тому потрібно не забувати також про мікроклімат у приміщенні, де довго працює телевізор, щоб зменшити його негативний вплив.

Чи є обмеження для дітей

Усі правила для дорослих стосуються й дітей, але для них вони жорсткіші: поки організм формується/росте, усі системи підлаштовуються під спосіб життя дитини, отже, зір також може постраждати. На плановому прийомі в офтальмолога потрібно обов’язково дізнатися, як правильно дивитися телевізор дітям. Серед загальних рекомендацій слід запам'ятати такі:

 1. Час перегляду коригується відповідно до віку. Для школярів його варто обмежити до 2–3 годин, а перерви необхідно робити кожні 40 хвилин. Чим менше дитина перебуває у владі телебачення, тим менше у блакитного екрана можливості впливати на психіку й зір.
 2. Дітям важливо більше рухатися та перебувати на свіжому повітрі, постійно змінювати вид діяльності.
 3. Малюків до двох років від телевізора потрібно відволікати, а до трьох – обмежити його перегляд п’ятнадцятьма хвилинами.
 4. Вмикати дитині мультфільми перед сном більше ніж на 5 хвилин не варто, особливо при неправильному освітленні.

Постійно ввімкнений телевізор створює дітям комплексну (психофізичну) проблему, тому такий режим для малюків і школярів занадто шкідливий. Однак це не означає, що телепередачі варто звести до рангу табу.

У яких випадках TV загрожує здоров'ю

Назвати телевізор найнебезпечнішим ворогом зору не можна, проте привести до певних проблем він може:

 • Якщо виник синдром сухого ока, з’являється загроза пошкодження/запалення рогівки й кон’юнктиви. Ускладнення призведуть до погіршення зору.
 • Перепади тиску, викликані безперебійним перебуванням перед телеекраном, стають причиною порушення нормального кровотоку, очні артерії від цього ущільнюються, пошкоджуючи сітківку ока. Процес може супроводжуватися крововиливом, наслідком якого часто стає набряк зорового нерва. У таких умовах зір починає поступово псуватися.

 • Дискомфорт може відчувати людина, яка дивиться телевізор в неправильно підібраних окулярах. У такому разі страждає і зір, і нервова система. Сигналом до перерви повинен послужити, наприклад, головний біль, який виник під час перегляду телепередачі.

Телевізор і монітор, що замінили живе спілкування, прогулянки на повітрі, фізичну активність, з часом стають головними «підозрюваними» у справі про погіршення здоров’я, зокрема зору. Однак вони лише безвольні посередники, які роблять лише те, що хоче людина. Тому офтальмолог може заборонити «спілкування з телевізором» тільки на період реабілітації після корекції (кілька днів). В усіх інших випадках відповідальність за проблеми лежить на дорослих глядачах, які не дають своїм очам перепочинку й тримають очні м’язи в постійній напрузі.

Записатися на прийом

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Натискаючи кнопку «Записатися» ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності

×

Консультація спеціаліста

Здравствуйте! Наш специалист готов ответить на Ваши вопросы

Неверный ввод

Неверный ввод

Подробнее