• Записатися на прийом
 • Контактний номер
 • Консультація

Навіщо потрібен окуліст немовляті

Перший огляд фахівця проходить ще в пологовому будинку, бо деякі патології можуть передаватися у спадок. У новонароджених найчастіше зустрічаються:

 • вроджені катаракта та глаукома;
 • ністагм (неможливість фіксувати погляд через мимовільний рух очей);
 • птоз (опущення повік);
 • ретинопатія недоношених (припинення повноцінного росту судин сітківки).

Офтальмолог перевіряє очне дно та реакцію зіниць на світло, відстежує неприродне моргання, сіпання повік.

Наступний плановий огляд немовляти в окуліста проходить в 1 місяць. Лікар перевіряє, чи немає непрохідності слізного каналу або запалення слізного мішка, які часто зустрічаються у немовлят. При виявленні проблеми призначають точковий масаж, промивання антисептиками або антибактеріальні краплі. Якщо лікування не допомагає, дитячий офтальмолог проводить зондування слізних шляхів. Процедура займає буквально 5 хвилин. Після зондування закупорка усувається, і малюк відчуває полегшення.

Наступні огляди немовляти офтальмолог призначає в 6 місяців та рік. У цьому віці вже можна встановити наступні діагнози:

 • косоокість;
 • астигматизм;
 • вроджену міопію;
 • далекозорість високого ступеня;
 • запальні захворювання очей.

Чим раніше діагностовано порушення, тим легше створити сприятливі умови для правильного розвитку зорової системи та уникнути ускладнень.

Графік відвідування окуліста до року може коригуватися індивідуально, залежно від виявлених проблем у малюка.

Поширені хвороби очей у дитячому та підлітковому віці

Органи зору ростуть та формуються приблизно до 14 років. В цей час навантаження на очі дитини постійно збільшується, і важливо не пропустити появу перших симптомів патології.

У дітей дошкільного та підліткового віку найчастіше зустрічаються такі хвороби очей:

 1. Косоокість. Небезпека недуги полягає в постійному зниженні зору. Хвороба характеризується порушенням положення одного або обох очей при погляді прямо. При тривалій відсутності роботи хворого органу починається функціональне зниження зору (амбліопія). Якщо не лікувати косоокість, то відбувається розвиток ускладнень аж до сліпоти у майбутньому.
 2. Астигматизм. У дітей з цією хворобою загальмовується формування зорової системи, і вся візуальна інформація сприймається зі значним спотворенням. Якщо вчасно не виявити астигматизм і не почати корекцію, з'являються ускладнення. Знижується гострота зору, починають розвиватися косоокість та амбліопія. Хронічна втома очей призводить до головного болю та загального погіршення самопочуття. Можуть бути присутніми печіння, свербіж повік, відчуття стороннього тіла, сльозотеча.
 3. Міопія. Часто виникає через велике навантаження на очі та інтенсивного зростання органів зору. При відсутності корекції призводить до серйозних проблем у майбутньому. Серед іншого існує ризик відшарування та дистрофії сітківки, глаукоми, катаракти.
 4. Недостатність конвергенції. При цій патології дитині доводиться напружувати очі, щоб сфокусувати погляд на предметі. Через що виникають головні болі, розуміння тексту викликає труднощі, при читанні розпливаються рядки та слова. Недостатність конвергенції часто діагностується при гіперактивності чи синдромі дефіциту уваги дитини.
 5. Далекозорість. З'являються труднощі з розгляданням предметів на близькій відстані та швидка зорова стомлюваність. Наслідком далекозорості можуть стати часті головні болі у дитини, запаморочення, порушення сну після навантажень на очі.
 6. Розлад акомодації. За статистикою ця патологія зустрічається у кожного п'ятого школяра. Спазм акомодації супроводжується порушенням роботи очних м'язів, і у дитини падає зір вдалину. Хворобу називають помилковою короткозорістю і вона може тривати від пари місяців до кількох років. Вчасно призначене лікування допомагає зупинити розвиток процесу та не допустити перехід до справжньої міопії.
 7. Деструкція склоподібного тіла. Інтенсивні ендокринні та метаболічні зміни у підлітковому віці можуть призвести до помутніння прозорої речовини у порожнині між сітківкою і кришталиком ока. З'являються «мушки», які іноді стають провісниками відшарування сітківки.

Деякі батьки не поспішають записуватися на консультацію до офтальмолога, якщо немає явних скарг дитини. Але важливо розуміти, що діти можуть не усвідомлювати проблему та просто не знати, який зір є нормою. Тому так важливо не пропускати профілактичні огляди у спеціаліста.

Коли пора до офтальмолога

Порушення зору завдають масу неприємностей маленькій людині. Крім погіршення самопочуття, з'являються проблеми з успішністю у школі, слабкі результати у спорті. Дитина починає уникати читання, настільних ігор, малювання. Щоб не пропустити захворювання, важливо звертати увагу на зміну у поведінці та погіршення самопочуття.

Записати дитину до офтальмолога, не чекаючи планового огляду, необхідно при появі таких симптомів:

 • двоїння в очах;
 • постійне примружування;
 • дискомфорт при світлі;
 • часті головні болі та запаморочення;
 • скарги на втому органів зору;
 • поява «мушок» або чорних крапок перед очима.

Доктор проведе обстеження, діагностує захворювання та пропише необхідну терапію. Своєчасно виявлена ​​патологія ефективно лікується та з'являється можливість зупинити зниження зору.

Як проходить огляд

При стандартному прийомі фахівець зробить ряд маніпуляцій, що дозволять вивчити стан очей маленького пацієнта. Огляд дитини офтальмологом включає:

 • визначення наявності хронічних запалень повік та кон'юнктиви;
 • вивчення очного дна;
 • перевірку гостроти зору;
 • вимірювання за допомогою спеціального приладу рефракції ока та кривизни рогівки;
 • визначення очного тиску;
 • дослідження поля зору на спеціальному апараті.

Перераховані процедури дозволяють виявити розвиток офтальмологічних порушень у дітей. Своєчасна діагностика є запорукою ефективної терапії, що дає можливість зупинити негативний процес.

Профілактика офтальмологічних захворювань

Важливо навчити дитину дотримуватися гігієни, не чіпати та не терти очі брудними руками. Не дозволяйте малюкові довго дивитися мультики по телевізору, а в старшому віці лімітуйте користування гаджетами.

Також необхідно зміцнювати імунітет, не нехтувати прогулянками та спортом. Не останню роль відіграє правильне, збалансоване харчування.

Активний спосіб життя та регулярні профілактичні огляди офтальмолога зменшують у багато разів шанси розвитку хвороб органів зору та виникнення серйозних ускладнень.

Записатися на прийом

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Натискаючи кнопку «Записатися» ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності

×

Консультація спеціаліста

Здравствуйте! Наш специалист готов ответить на Ваши вопросы

Неверный ввод

Неверный ввод

Подробнее