• Записатися на прийом
 • Контактний номер
 • Консультація

Призначення інтраокулярної лінзи

Інтраокулярна лінза, яку в процесі хірургічного втручання встановлюють на місце пошкодженого або помутнілого кришталика, протягом всього подальшого життя людини буде забезпечувати їй необхідну гостроту зору:

 

 • чітке сприйняття об'єктів, розташованих поблизу та на відстані;
 • однакове заломлення світла в загальному зоровому полі та його периферійних частинах;
 • яскравість і контрастність видимих зображень;
 • відсутність викривлення, туманності та відблисків.

 

Імплантована в очне яблуко лінза захищає сітківку ока від шкідливого ультрафіолетового випромінювання так само надійно, як і натуральний кришталик.

Конструктивні особливості кришталика

Інтраокулярна лінза складається з двох функціональних частин: оптичної (диска діаметром близько 5 мм, оснащеного дифракційною зоною, що відповідає за формування зображення) та опорною (дві фіксаційні дужки довільного вигляду та форми).
Якщо обидві частини штучного кришталика сформовані з одного матеріалу, то його називають моноблоком; у тому випадку, коли диск та дужки відрізняються за складом, лінза вважається багаточастинною або трикомпонентною.
Високотехнологічна конструкція ІОЛ дозволяє встановлювати імплант в очну порожнину за допомогою інноваційної інжекторної методики. Ультразвукова факоемульсифікація виключає механічні пошкодження лінзи в процесі операції та зводить до мінімуму ризик структурних змін після втручання.

Зверніть увагу! Інжектор, за допомогою якого імплантується лінза, може бути одноразовим або мати багаторазову титанову конструкцію, придатну для стерилізації та дезінфекції. Також провідні світові офтальмологічні бренди випускають ІОЛ, вже заправлені в інжекторний пристрій.

Матеріали для виготовлення ІОЛ

Від матеріалу інтраокулярної лінзи залежить не тільки методика, за якою буде проходити операція, але й терміни реабілітації пацієнта. Одним з основних параметрів, що визначають функціональність імпланта,є ступінь його еластичності:

 

 • жорсткі лінзи з поліметилметакрилату актуальні для імплантації при порушеннях стінок капсули кришталика, що виключають фіксацію конструкцій з еластичною структурою. Для встановлення жорсткого імпланта роблять хірургічний розріз розміром до 12 мм, а після закінчення операції накладають шви, які можна зняти не раніше ніж через 6 місяців
 • м'які ІОЛ з акрилу, гідрогелю або силікону розміщують у середині ока у згорнутому стані через самогерметизувальний мікродоступ у рогівці довжиною від 1,8 до 2,8 мм. Потрапляючи в капсульний мішок, лінза самостійно розгортається та фіксується за допомогою опорних дужок.

 

Зазвичай при виготовленні м'яких лінз виробники надають перевагу акрилу з гідрофобними або гідрофільними властивостями.

Важливо! Для гідрофільного акрилу характерна відмінна біосумісність із тканинами організму, він має властивості зниження електростатики та клітинної адгезії, що мінімізує можливість запалення та прилипання фібробластів до поверхні кришталика.

Сферична та асферична форма лінз

Патологічні зміни кришталика, які прогресують внаслідок віку або виникнення запальних процесів, призводять не тільки до зниження його прозорості, а й до формування аберації (розбіжності фокусів). Для корекції цього порушення, окрім сферичних лінз, що нерівномірно розсіюють світловий пучок, виробники випускають ІОЛ, які мають незначні відхилення від кулястої форми.
 

Асферичні інтраокулярні лінзи максимально точно повторюють конфігурацію очного яблука, що дозволяє зменшити оптичні викривлення. Синхронне заломлення світла в центрі та на периферії визначає високу контрастність зображення та гарну передачу кольорів. Встановлення асферичних імплантів актуальне для пацієнтів, яким властивий активний спосіб життя, або людей, професійна діяльність яких вимагає гострого сутінкового зору.

Корекційні можливості імплантів

Сучасні моделі штучних кришталиків об'єднують відразу декілька способів корекції зору. Враховуючи стан та потреби пацієнта, обирають поєднання властивостей, що визначає найефективніший тип інтраокулярних лінз:

 

 • монофокальні – дозволяють детально бачити предмети на відстані. Для гарного огляду зблизька застосовують додаткову корекцію зору за допомогою окулярів;
 • мультифокальні – складна оптична конструкція лінз забезпечує однаково добру видимість предметів, розташованих на великій, середній та малій відстані;
 • торичні – вирізняються особливим типом оптики, яка завдяки вбудованому циліндру надає можливість корегувати астигматизм. Окрім того, торичні мультифокальні лінзи відновлюють загальну гостроту зору;
 • акомодуючі – мають здатність змінювати своє розташування в оці задля фокусування погляду на далеких і близьких об'єктах, адаптації до можливостей пацієнта.

Штучні кришталики будь-якого методу корекції зору, що оснащені жовтим фільтром, захищають сітківку ока від прямих сонячних променів та шкідливого прихованого випромінювання.

Критерії вибору кришталиків

Офтальмологи клініки «Візіум» рекомендують пацієнтам інтраокулярні лінзи, ґрунтуючись на фізіології та анатомічних особливостях органу зору та змінами, що відбулися в ньому. З урахуванням віку, способу життя та професії людини лікар визначає основні параметри ІОЛ:

 

 • оптичні характеристики;
 • матеріал, форму, ступінь еластичності;
 • конструкцію опорних дужок;
 • оснащення захисними фільтрами.

Для імплантування обирають штучні кришталики від провідних світових виробників: Alcon (США), Medicontur (Швейцарія/Угорщина), Johnson & Johnson, HOYA (Японія), US Optics(США).

Стрімкий розвиток медичних технологій стимулює регулярну появу на ринку нових моделей інтраокулярних лінз. Фахівці клініки уважно стежать за інноваційними офтальмологічними розробками, що здатні повернути пацієнтові зір, характерний для молодих здорових очей.

Записатися на прийом

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Неверный ввод

Натискаючи кнопку «Записатися» ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності

×

Консультація спеціаліста

Здравствуйте! Наш специалист готов ответить на Ваши вопросы

Неверный ввод

Неверный ввод

Подробнее